28 Nisan 2020, 16:15 tarihinde eklendi

Antarktika’da yağmur ormanı mı?

Antarktika’da yağmur ormanı mı?

Yakın geçmişteki  bir araştırmaya dayanan bulgulara göre, Antarktika geçmiş dönemlerde iklim ortalaması olarak Orta Avrupa'da olduğundan daha sıcaktı. Dünyanın ne kadar yaşlı olduğu ve ne kadar çok coğrafi değişime uğradığı göz önüne alınırsa bu o kadar da inanılmaz değil.

 

Dünya tarihinde, küresel iklimin bugünden daha sıcak olduğu, uzun süreden beri  bilinen bir gerçek. Büyük dinozorların son dönemi olan Kretase de böyle bir dönem olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, bu ısınma aşamasının detayları şu ana kadar göz ardı edilmiştir: Bu konu, araştırmacıların "Nature" dergisinde raporladığı sansasyonel bir keşifle belirtilmektedir. 2017'deki bir keşif sırasında, Antarktika'nın batı kıyısındaki Pine Island ve Thwaites buzullarının yakınında araştırma yapan jeologlar, beklenmedik renkleri ile dikkatlerini çeken bir tortu çekirdeğini çıkardılar.

 

Bilgisayarlı tomografi kullanılarak analiz edildiğinde, bu örneğin çok fazla bitki materyali içerdiğini görerek şaşkınlığa düştüler. Bu tortunun analizinde yoğun kök ağı, polen, vasküler bitkilerden sporlar ve çiçekli bitkilerin kalıntılarının olduğu görüldü. Hücre yapılarının ayrıntıları bile tanımlanabilir haldeydi. Görünüşe göre bu bölgede bulunan ılıman bir yağmur ormanı  zamanla batıp yokoldu . Kretase dönemindeki bu kara parçası, Güney Kutbunun yakınında, 82 derecelik bir enlemde ve Kutup'tan sadece 900 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Kozalaklı ağaçlar ve ağaç eğrelti otları 90 milyon yıl önce yoğun, bataklık bir orman bu bölgede yemyeşil bir yaşam alanı yarattı.

 

Bremerhaven'daki Alfred Wegener Enstitüsü'nden (AWI) jeolog ve yazar Johann Klages açıklamalarında : "Bu keşif bizi çok şaşırttı" dedi. Ekibinin analizleri, Antarktika'nın Orta Kretase Dönemi'nde yıllık ortalama sıcaklığın 12 santigrat dereceye sahip olduğunu göstermiştir. Bu sıcaklık, Orta Avrupa'daki mevcut ortalamanın iki derece üzerindedir.  Ve bu başka bir anlam da ifade ediyor: "Antarktika'nın o dönemlerde buzdan arınmış olması gerektiği kesin," diyor  Klages. Bu konuda zaten geçmişte de spekülasyonlar olmuş, ama henüz kesin kanıtlar bulunmamıştı. "Biz sadece Kretase döneminin en sıcak zamanlardan biri olduğunu biliyorduk, ama Güney Kutbu yakınındaki alanda hiçbir somut kanıt yoktu." Bir buz örtüsü yerine, Antarktika'nın tüm kıtası o zaman bitki örtüsü ile kaplanmış olabilir. Araştırmacılara göre, karbondioksit  o zamanlarda da sera ikliminden sorumluydu.

 

Analizlere göre o dönemde, atmosferdeki CO2 konsantrasyonu önceden düşünülenden çok daha yüksek olmalıydı. Klages, "Çalışma, bir enerji tedarikçisi olarak sera gazı karbondioksitinin yüksek potansiyelini ve bugünün buz tabakalarının soğutma özelliklerini gösteriyor." diye açıklıyor bu durumu. Başka bir sayı daha, etkileri açıkça gösteriyor: O zamanki iklime, bugünkü seviyenin 170 metre üzerinde bir deniz seviyesi eşlik ediyordu.

Bu ekoloji adına büyük bir bilimsel keşif olsa da henüz katedilmesi gereken yolun sonuna gelinmiş değil. Bitkilerin büyüme döngüsü hakkında hala açık sorular var. Çünkü o zamanlar Antarktika'da sıcak denebilecek kadar  ılık bir iklim hakim olsa da, Kretase koşulları bugünkünden çok da  farklı değildi: 82 derece güneyindeki bir coğrafi enlemde, Antarktika yağmur ormanları dört aylık bir kutup gecesi ile baş etmek zorundaydı.

 

 

Bu keşifle ilgili daha farklı detaylar ortaya çıkınca, ekolojik anlamdaki önemi ve insanlığa verebileceği döneme ait ipuçları da daha belirgin bir şekilde anlaşılabilecek. Şimdilik ekibin çalışmalarını tamamlamasını beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Ekolojideki gelişmelerle ilgilenenler için, bugüne kadar olan bulgular bile oldukça heyecan verici.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *