08 Mayıs 2020, 12:12 tarihinde eklendi

AVM çalışanlarından çağrı: Sesimizi duyun, gelmeyin!

AVM çalışanlarından çağrı: Sesimizi duyun, gelmeyin!

AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılması planlanırken, AVM de çalışan emekçiler ise endişeli.  Sağlıklarından duydukları endişenin geçim derdinin önüne geçtiğini ve çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden AVM çalışanları, “Önlemlerin bizi korumaya yeteceğini düşünmüyoruz. Patronlar para kazansın, ekonomi dönsün diye canımızı ortaya koymak istemiyoruz” dedi.

 

 

BirGün’e konuşan AVM çalışanları O. K. ve İ. A, 11 Mayıs haftasına ilişkin çalışma programlarının hazırlandığını belirterek, “İşimizden olmamak için mecburen gidip çalışacağız ama korkuyoruz” diye konuştu.

 

‘BARİ VATANDAŞLAR SESİMİZİ DUYSUN; GELMEYİN’

 

AVM çalışanlarının sesini duyuramadıklarını söyleyen O. K., “Bari vatandaşlar sesimizi duysun. Biz işimizi kaybetmekten korktuğumuz için gidip çalışacağız. Ama insanlar AVM’lere gelmesin” dedi.

 

O.K., annesinin kronik kalp rahatsızlığı olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

 

“Bütün gün binlerce insanın girip çıktığı bir tekstil mağazasında çalışıyorum. Yüzlerce insanın temas ettiği ürünleri ellerimde topluyorum. Ben günde yedi buçuk saat, böylesine yoğun bir yerde çalışıp da annemin yanına nasıl gideceğim? Kendi sağlığımı bir kenara bıraktım, annem için endişeleniyorum. Normal zamanda bile havasızlık hissi yaşadığım mağazada bu koşullarda nasıl çalışabilirim? Psikolojimiz de kötü etkileniyor. Paraya ihtiyacım olmasa istifa edeceğim ama gidip çalışmak zorundayım. Yetkililer sesimizi duymadı, vatandaş duyar belki. Kimse AVM’ye gitmezse belki bu koşullarda mağaza açmanın anlamsız olduğunu anlar yetkililer.”

 

 

Karara tepki gösteren AVM çalışanı İ.A. da 11 Mayıs haftasının çalışma programının haftalar öncesinden hazırladığını söyledi. İ.A. mağazaların açılacağı tarihin çok önceden bilindiğini kaydederek, “Mağaza çalışanlarının olduğu WhatsApp grubunda, AVM’nin mayısın ikinci haftası açılacağı konuşuluyordu. Resmi açıklama gelene kadar böyle bir şeyin mümkün olmayacağını düşünüyorduk” ifadelerini kullandı.

 

‘PATRONLARIN UMURUNDA DEĞİLİZ’

 

İ.A, her gün binlerce yeni vakanın açıklandığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu koşullarda AVM’lerin açılması kararını hangi vicdanla verdiler? İnsanlar kıyafet almadığında değil, virüs kaptığında ölecekler. Türkiye’nin en büyük üçüncü, Ankara’nın ise en büyük giyim mağazalarından birinde çalışıyoruz. Bir mesaiye ortalama altmış arkadaşımız geliyor. Bu kadar insanın sağlığını riske atmaya değer mi? Alınacağı söylenen önlemlerin de yeterli olmayacağını düşünüyorum. Çoğu arkadaşım maskeyi bile nasıl kullanacağını bilmiyor. Patronların umurunda değiliz. Paraya ihtiyacımız olduğunu biliyorlar, ona güvenerek karar alıyorlar.”

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *