19 Mayıs 2020, 09:29 tarihinde eklendi

Daha az turist, daha az atık

Daha az turist, daha az atık

Özellikle Avrupa’lı turistlerin gözde tatil yeri Mallorca’ da yaşam Covid 19 krizi sırasında neredeyse tamamen durmuş gibi. Adada tek bir turist yok, sokaklarsa bomboş. Yerli halktan da kimsecikler görünmüyor.

 

Ancak bu durum adanın doğası için ne anlama geliyor?

 

Mallorca plajlarının bomboş kalması nedeniyle, biyologlar suyun olağanüstü derece temiz ve şeffaf olduğunu belirtiyor. Ayrıca yunuslar ve ördekler de daha çok görülmeye başladı. Turistlerden ürkmeyen hayvanlar da rahat bir nefes almış gibi görünüyor.

Ancak yine uzmanlar, bu kadar kısa sürenin doğanın düzelmesi için yeterli olmadığını ve bunun geçici bir nefes alma molası olduğunu söylüyor.

Şu anda denizlerin boş kalması, deniz nakliyesi ve teknelerin azalması nedeniyle sularda kirlilik olmaması gibi etkenler; yasakların kalkması ile birlikte eskiye dönecek gibi.

Mallorca ve diğer Balear Adaları sakinlerinin evlerini sadece 15 Mart'tan bu yana yedi hafta boyunca alışveriş ve doktor ziyaretleri gibi istisnai durumlar için terk etmelerine izin verilirken, Mayıs ayının ilk gevşemesinden bu yana sadece belirli zamanlarda dışarı çıkabildiler.

Halen deniz seviyesinde ve altında hakim olan sessizliğin deniz memelilerini etkileyip etkilemeyeceğini ve nasıl etkileyeceğini kesin olarak söylemek zor. Yeni toplanan verilerin ilk önce değerlendirilmesi gerekir. Bir araştırma teknesi ile araştırma yapan biyologlar yakın zamanda kesin sonuç almayı umuyorlar.

 

Daha Az Atık

 

Mart ayında Mallorca'daki turist sayısı yüzde 65 azaldı. Mart 2019'da olduğu gibi 450.000 tatilcinin yerine yetkililer sadece 153.250 ziyaretçi kaydetti - ayın ilk iki haftasında seyahat ettiler ve sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra ülkelerine geri döndüler. Fark Nisan için daha da çarpıcı: Balearic istatistik ofisi Ibestat'a göre, Mart ayında Palma'ya bir milyon kişi geldi, Nisan 2020'de bu sayı sıfıra yakın olmalı.

Bu, atık söz konusu olduğunda özellikle dikkat çekici bir detay. Nisan ayının ilk iki haftasında Mallorca'da üretilen artık atık miktarı yüzde 39 azaldı. Yaklaşık 8.600 ton. Organik atıklar da yaklaşık üçte bir oranında azaldı. Ada Konseyi'nde sürdürülebilirlik ve çevreden sorumlu Aurora Ribot, "Normalde mevsimin başında olduğu gibi yılın bu zamanında önemli bir atık artışı kaydedeceğiz" diyor. "Öte yandan, atık hacminde benzeri görülmemiş bir düşüş yaşıyoruz."

 

Plajlarda  Çöp Kalmadı

 

Plajlarda turistin yoğun olduğu zamanlarda görülen yemek paketleri, bira kapakları gibi çöplerden ise eser yok. Adanın doğusundaki Font de sa Cala'de ise plaj her zamankinden daha doğal görünüyor: kum duvarları Neptün çiminin kalıntılarının yanında birikiyor, su hattında küçük kabukluların zaten göründüğü büyük bir ağaç gövdesi var. Mikrobiyolog Pau Morey, "Kimse" plajı sezon için hazırlamamış "olduğundan, bozulmamış Habitat Plajı'nın gerçekte nasıl göründüğünü görebilirsiniz. "Su da inanılmaz derecede berrak."

 

Hava ayrıca hızlı bir şekilde iyileşiyor: dışarı çıkılmayan ilk iki haftada Trafikteki düşüşle birlikte hava kirliliği önceki iki haftaya göre yüzde 60 oranında düştü. “Ecologistas en acción” çevre derneğine göre, Palma'daki azot dioksit içeriği Nisan ayında yüzde 67 oranında düştü.

 

Deniz habitatı iyi durumda

 

Adada araştırma yapan Biyolog Brotons ayrıca tatilcilerin yokluğunun fark edildiğini de belirtiyor. “Turistlerin yokluğu, kanalizasyon yoluyla veya doğrudan gıda atıkları ve yatlardan açıklanamayan dışkı yoluyla çok daha az organik maddenin denize girmesi anlamına geliyor. Su şu anda olağanüstü şeffaf. ”

Sonuçta, bir habitat olarak deniz üzerindeki baskı önemli ölçüde azaldı: Profesyonel balıkçılar da daha az sıklıkla dışarı çıktı, lüks restoran ve oteller de haftalardır kapalı.

Ancak Covid 19'un zorunlu molalarının doğaya gösterdiği faydaların geçici olması muhtemel. Uzun vadede, insanlara tekrar sokağa rahatlıkla çıkma izni verildiğinde, herşeyin eskiye dönmesi işten bile değil.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *