27 Nisan 2020, 09:28 tarihinde eklendi

Erivan Radyosu arşivi dijital platformlarda

Erivan Radyosu arşivi dijital platformlarda

Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlayan Kürt-Alman Kültür Enstitüsü (Deutsch- Kurdisches Kulturinstitut) yarım asır yayın yapan Erivan Radyosu arşivini YouTube  kanalı başta olmak üzere tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı.

 

900 eseri ilk defa toplu şekilde şarkı sözleriyle beraber halkın hizmetine açan Kültür Enstitüsü, Kürt sanatçılarından, 27 Nisan Pazartesi -1 Mayıs Cuma tarihleri arasında kendi sosyal medya kanallarında, Erivan Radyosu şarkılarından sevdikleri eserleri paylaşmalarını istedi.

 

İnternet ortamında yayılan birçok eserin ya seslendirenleri yanlış şekilde tanıtılmıştı ya da şarkı isimleri yanlış yazılmıştı. Enstitü’nün bu hizmetiyle beraber, bu sorun ortadan kalkmış oldu. Şu ana kadar tanınmayan, bilinmeyen yüzlerce eser de böylece gün yüzüne çıkmış çıktı.

 

KİTAP DİZİSİ OLARAK YAYIMLANACAK

 

Müzikseverlerin ve özellikle Kürtçe müzik yapan müzisyenlerin rahatlıkla ulaşabileceği, güvenilir kaynaklar sunmayı hedefleyen Enstitü ayrıca, halk kültürü ve arşiv araştırmacısı, sanatçı Cewad Merwanî’nin 3 yıldır büyük bir ekiple birlikte hazırladığı çalışmayı yakın zamanda, notalar, sözler ve şarkıların içinde olduğu bir DVD dahil olmak üzere dört ciltlik bir kitap dizisi olarak yayımlamaya hazırlanıyor.

kaynak: Gazete Duvar

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *