15 Mayıs 2020, 11:04 tarihinde eklendi

HDP'li 5 belediyeye kayyum atandı

HDP'li 5 belediyeye kayyum atandı

İçişleri Bakanlığı, HDP’li Siirt,Iğdır, Kurtalan, Baykan ile Muş'un Altonova Belde Belediye Başkanlarını görevden alarak, yerlerine kayyum atadı.

 

Görevden alınan Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık ile Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, polis tarafından evlerinde gözaltına alındı. Işık, Sarsılmaz ve Akgül, emniyete götürüldü.

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adayı Berivan Helen Işık, aldığı yüzde 48,36 oy ile başkanlığı kazanmıştı. Baykan Belediye Başkanlığı seçimini ise HDP’li Remzi Sarsılmaz yüzde 27,74 oy ile kazanmıştı.

Kurtalan’da ise HDP’nin Adayı Baran Akgül, en yakın rakibine yaklaşık 5 puan fark atarak yüzde 50,08 ile seçimi kazanmıştı.

 

Öte yandan Iğdır Belediyesi Eş Başkanları Eylem Çelik ile Yaşar Akkuş bu sabah evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

 

Gözaltıların ardından İçişleri Bakanlığınca; Siirt Belediye Başkan Vekilliğine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Iğdır Belediye Başkan Vekilliğine Iğdır Valisi Enver Ünlü, Baykan Belediye Başkan Vekilliğine Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç, Kurtalan Belediye Başkan Vekilliğine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Muş Valiliğince Altınova Belde Belediye Başkan Vekilliğine Korkut Kaymakamı Hasan sadebıyık görevlendirildi.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *