01 Mayıs 2020, 17:43 tarihinde eklendi

İçişleri Bakanlığı: 1 Mayıs Türkiye'de 184 etkinlikle kutlandı

İçişleri Bakanlığı: 1 Mayıs Türkiye'de 184 etkinlikle kutlandı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün ruhuna uygun olarak kutlanabilmesi amacıyla tüm illerde gerekli izinlerin verildiğini belirtti.

 

 

'Taksim Anıtı'na çelenk bırakma etkinlikleri normal olarak sona erdi'

 

"Türkiye'de 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında 30 Nisan'da 69 ilde 148 etkinlik, bugün ise 18 ilde 36 etkinlik düzenlenmiştir. Düzenlenen bu etkinlikler sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır" diyen Çataklı, İstanbul’da bugün Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen, Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sime-Sen ve Türk-İş  organizesinde 10.00-11.30 saatleri arasında 10 kişiyi geçmeyecek şekilde Taksim Anıtı'na çelenk bırakma etkinliklerinin normal olarak sona erdiğini söyledi.

 

'DİSK tarafından yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır'

 

Çataklı, DİSK Genel Merkezi önünde toplanan gruba müdahalede bulunulmasıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"1 Mayıs öncesi Bakanlığımız tarafından Konfederasyon yetkilileri ile en üst düzeyde dahi defalarca görüşülmüş olmasına rağmen bugün İstanbul’da DİSK tarafından içinde siyasi kimlikli kişilerin de olduğu yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır. Tüm uyarı ve ikazlar yapılmıştır.

 

Öte yandan 1 Mayıs dolayısıyla Taksim'e çelenk bırakmak isteyen DİSK yöneticilerine polis izin vermemiş çok sayıda sendikacı gözaltına alınmıştı. İstanbul Valiliği, gözaltına alınanların serbest bırakıldığını açıkladı.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *