15 Mayıs 2020, 15:30 tarihinde eklendi

İklim ve çevre için neler yapabiliriz?

İklim ve çevre için neler yapabiliriz?

Yükselen deniz seviyeleri, sıcak ve kurak geçen yazlar, böcek ölümleri… İklim değişikliği giderek daha belirgin hale geliyor.

Kirliliğin ve aşırı CO2 emisyonunun etkisi fark edilmeyecek gibi değil. Bazı insanlar bunu görmezden gelmeye çalışsa ve iklim değişimlerinin kendisini etkilemediğini düşünse bile bu doğru bir bakış açısı değildir.

Aslında, çevreyi ve iklimi korumak için herkesin bireysel olarak yapabileceği çok şey var.

 

Geri dönüştürülebilir ürünler kullanın

 

Günümüzde tüketimi arttırmak veya ucuza mal etmek için tek kullanımlık birçok şey üretilmektedir. Plastik torbalar, plastik bardaklar, pipetler gibi bir kez kullanılarak atılan tüm bu malzemeler doğayı kirletir ve sonuç olarak iklim değişimlerinde de rol oynar.

Oysa ki plastik yerine bez torba kullanmak, plastik bardak ve pipet tercih etmemek yapılabilecek en kolay işlerdendir.

 

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

 

Birçok insan yiyeceklerinin uzun mesafelerden gelmesinin sonuçlarının farkında bile değil. Oysa sadece ülkeden ülkeye gıda transferi bile çevreye onarılmaz derecede zarar veriyor.

Genellikle, egzotik meyve ve sebzeleri gemi  veya uzun nakliye sırasında bozulmaması için neredeyse olgunlaşmamış olarak yüklerler. Yolda gelirken olgunlaşan meyve ve sebzeler hem daha az vitamin içerir hem de yüksek miktarda enerji kaynağı tüketerek çevrenin kirlenmesine katkıda bulunur.

Çevreyi korumak ve daha sağlıklı beslenmek adına, yaşadığınız ülkenin bölgesel ve mevsime uygun ürünlerini tüketmeye gayret edin. İnsanların bu yönde talebi ne kadar artarsa, uzak ülkelerden gıda transferleri de o oranda azalacaktır.

 

Akıllı evlerle geleceğe doğru

 

Dijitalleşme ve yapay zeka çağında yaşıyoruz. Akıllı evler, hem çevre dostu hem de hayatımızı kolaylaştırıyor.

Gelişmiş teknolojiler evimizi daha çevre dostu hale getirebilir.

Anahtarlı soket şeritleri, örneğin, güç tüketimini azaltır, bekleme modunda elektronik aygıtlar, akıllı termostatlar, akıllı duş ve tuvaletler bu evlerin cazip ve çevre dostu özelliklerindendir.

 

Daha sorumlu seyahat edin

 

Çevreye karşı daha bilinçli yaşamak istiyorsanız, uçakla uzun mesafeli seyahatlerden kaçınmalısınız. Örneğin, tren seyahati için CO2 emisyonları hava yolculuğundan önemli ölçüde daha düşüktür. CO2'ye ek olarak, uçaklar sera etkisini de arttıran azot oksitler yayar. Çalışmak için daha uzun bir mesafe giderseniz, örneğin meslektaşlarınızla veya komşularınızla bir araba havuzu oluşturabilirsiniz, böylece bir araba çok daha etkili bir şekilde kullanılır.

Her ne kadar iş alanında sürat önemli de olsa, uçakla yapılan yolculukların çoğu da son derece gereksiz nedenlerle yapılıyor. Birçok iş görüşmesi artık dijital ortamlarda kolayca yapılabilirken, hem paradan hem zamandan tasarruf sağlıyor. Teknolojinin bu olumlu yönünden faydalanarak, sadece acil ve uzak mesafeden çözülemeyecek işler için uçak yolculuğunu seçmek çevreye çok büyük bir yardım olacaktır.

Büyük yolcu gemilerinin de denizleri ne kadar çok kirlettiği artık biliniyor. Evet gemi ile rüya gibi bir tatil yapmak mümkün, ama doğaya negative etkisini de asla göz ardı edemeyiz.

İnsanlar her gün işe gidebilmek için trafiği meşgul ediyor zorunlu olarak. Oysa korona salgını döneminde gördük ki, birçok iş evden de yapılabiliyor. Her gün olmasa da, evden yapılabilecek işleri bu şekilde hallederek, trafiği rahatlatabilir ve bu sayede de hava kirliliği oranını azaltabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi her bireyin yaşamı boyunca çevre ve doğamız için yapabileceği şeyler var. Siz de doğanın korunmasına günlük hayatınızdaki ve iş yaşamınızdaki ufak tefek değişikliklerle katkıda bulunmak istemez misiniz? Yarınlara temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için buna değmez mi?

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *