30 Nisan 2020, 13:06 tarihinde eklendi

‘İş cinayetleri araştırılsın’

‘İş cinayetleri araştırılsın’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, giderek artan iş cinayetlerinin araştırılması, engellenmesi, işçilerin sorunları ve mağduriyetlerinin araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

 

Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olduğu hatırlatılan önergede, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin tespit ettiği verilere göre; 2012 yılında 876, 2013 yılında bin 235’ten fazla işçi çalışırken yaşamını yitirmiştir. 2014 yılında önlenebilir sebeplere rağmen en az bin 736 işçi yaşamını yitirirken, 2020 yılının Mart ayında 14’ü Koronavirüs nedeniyle olmak üzere en az 113 işçi hayatını kaybetmiştir” verileri paylaşıldı.

 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle “evde kal” çağrılarının işçileri teğet geçtiği kaydedilen önergede, “İşverenlerin almadığı önlemler nedeniyle gerçekleşen iş cinayetlerine bir de koronavirüs salgını eklenmiştir. Oysa sosyal devlet ilkesi gereği, işsizlik fonunda biriken mevduatların işçilere aktarılması ve işçilerin sağlık açısından kritik zamanlarda evde kalmaları sağlanması elzemdir. Kuşkusuz birçok iş kazası incelendiği vakit, gerekli önlemlerin alınmadığı, işçilerin sağlıksız ve güvenliksiz koşullarda çalıştırıldığı görülmektedir. İş kazalarının meydana gelmesinde yüksek risk barındıran işyerleri ve iş kollarında ölüm yahut yaralama vakalarının gerçekleşmesi öngörülebilir olup, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemleri almayan, işçiye iş sağlığı ve eğitimi vermeyen işverenin doğabilecek iş kazalarında ihmali davranışından ötürü önemli oranda sorumlu olduğu kabul edilmemekte, buna ilişkin çalışmalar yürütülmemektedir” denildi.

 

MEVSİMLİK İŞÇİLERE DÜZENLEME YOK

 

Mevsimlik işçilere dair yasal bir düzenleme olmadığına işaret edilen önergede, birçok mevsimlik işçinin güvencesiz yöntemlerle yapılan seyahatlerde yaşamını yitirdiği belirtildi. Kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalıştırılan göçmen ve sığınmacıların maruz kaldıkları mağduriyetler dikkate dahi alınmadığı vurgulanan önergede, şu ifadelere yer verildi: “Koronavirüs nedeniyle herkesin evde kaldığı bir dönemde çalışmaya zorlanan işçilerin maruz kaldıkları hak ihlalleri ile artan iş cinayetlerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi elzemdir. İşçilerin büyük mücadelesi neticesinde Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanan 1 Mayıs dolayısıyla işçilerin çalışma koşulları ile yaşam hakkı ihlallerinin araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

 

Kaynak: MA

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *