03 Mayıs 2020, 13:23 tarihinde eklendi

Korona günleri ve eğitimde fırsat eşitliği

Korona günleri ve eğitimde fırsat eşitliği

MUZAFFER ŞİMŞEK

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitimin aksamasına sebebiyet verdi. Eğitime verilen üç aylık arada milli eğitim bakanlığı eğitimin aksamaması için çeşitli önlemler aldı. Bu önlemlerin yeterli olup olmadığı konusuna bakacak olursak sizde takdir edersiniz ki; alınan tedbirler yapılan çalışmalar eğitimde fırsat eşitliğini sağlamakta ve öğrencilerin bilgiye ulaşması konusunda eksik kalmıştır. Öncelikle EBA tvde her sınıf düzeyinde kanal kurulması gerekirken üç kademe için üç kanal yayın hayatına başladı ilk okullarda ders saatinin 20 dakika olması öğrencinin hiç görmediği konuların özetinin verilmesi istenilen hedeflerin amaçlarına uzak kalmıştır. Ve birde EBA Yani eğitim bilişim ağı var içeriğine baktığımızda gerçekten zengin ve donanımlı bir uygulama olan EBA’ ya her öğrencinin ulaşımının sağlanmadığı için eksik kalmıştır. Evinde interneti olan öğrencilerin bilgiye ulaşması kolaylaştırılmışken bu imkanlara sahip olmayan ailelerin öğrencileri maalesef mahrum kalmıştır. Sadece EBA ile ilgili sıkıntı internetin olup olmaması da değil kullanıcı sayısı arttıkça yoğunluktan dolayı EBA aksayabiliyor. Ne garip değil mi alışveriş sitelerine aynı anda milyonlarca kişi kullanabiliyorken bir eğitim portalını kullanamamak kapitalizm bu olsa gerek.

 

Zaten maddi sıkıntılardan dolayı kolejlere gidemeyen istediği test veya okuma kitabı bile alamayan öğrencilerimizin böyle bir ortamda daha da eksik kalması kaçınılmazdı.

 

Peki ne yapılmalıydı öncelikle 3 kanal yerine her sınıf kademesinde yayın yapan 12 ayrı kanal yayına sokulmalıydı. Fatih projesi kapsamında her öğrenciye tablet sözü verilmişti. Bu sözün bir an önce yerine getirilmesi gerekmekteydi. EBA için kullanılacak internetin GSM Operatörleriyle anlaşarak ücretsiz olması sağlanmalıydı. Yapılan online denemelere katılımın sağlanabilmesi için öğrencisi olan her aileye belli kotalarda internet ücretsiz yapılmalıydı. 

Şu an canlı dersler başladı daha önce sadece 8 ve 12. Sınıflara verilen canlı dersler artık 3. Sınıftan başlayarak 12. Sınıflara kadar verilmeye başlandı katılım nasıl diye soracak olursanız şöyle diyeyim 100 kişilik sınıftan katılan öğrenci sayısı 6 tabi bu sayıyı yazarken görev yaptığım bölgenin sosyo-ekonomik koşullarından dolayı böyle olduğunu üzülerek söylemeliyim. bu bölge de okuyan öğrencilerimizin günümüz teknolojisinden maalesef yararlanamayan öğrenciler. Kolejlerde görev yapan veya üst tabaka diye tabir edilen maddi durumu iyi olan bölgelerde görev yapan arkadaşlarla konuştuğumuzda katılımların gayet iyi olduğunu özellikle kolejlerde çalışan öğretmen arkadaşların kendilerine bu konuda fazla iş yükü yüklendiğini söylemektedirler.

Bir tarafta eğitim konusunda her Türlü olanağa sahip olan öğrenciler diğer tarafta bunların hiçbirine erişimi olmayanlar. İşte bu iki grup aynı ulusal sınavlara girecek aynı sorularla karşı karşıya kalacaklar varın gerisini siz düşünün 

 

 

Hiç bir tartışma programında eğitimin bu yönünün konuşulduğuna tanık olmadım. Varsa yoksa korona sonrası liberal ve kapitalist sistemin devamı için ekonomi de neler yapılması gerektiği konuşulmakta. Bir toplumun sosyo- kültürel, ekonomik ve siyasi olarak gelişiminin en önemli aracı eğitimdir. Bence ülkemizin siyasetçilerinin konuşması gereken eğitimin içinde olduğu durumdur. Eğitim sadece bir girdi- çıktı meselesinde ibaret değildir. Eğitim hayatın kendisidir. Öğrencilerimizin bu üç aylık sürede bilgiye eşti şekilde ulaşamaması ileride toplumsal bir çok sorunla karşı karşıya kalabileceğimiz anlamına gelir . Lütfen her öğrencinin eğitimden eşit bir şekilde faydalanmasını sağlayacak önlemler alalım .

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *