03 Mayıs 2020, 12:36 tarihinde eklendi

'Korona günlerinde ekolojik tahribat'

'Korona günlerinde ekolojik tahribat'

Ekoloji Birliği, aylardır dünya gündeminin ilk sırasında yer alan koronavirüs tehdidi sürecinde yaşanan ekolojik tahribata ilişkn raporunu paylaştı. Ekolojik yıkımın derhal durdurulması gerekildiği belirtilen raporda, yaşamın, kapitalist sistemin yarattığı ekolojik tahribat nedeniyle ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı.

 

Rapordu bu süreçte ekolojik yıkıma neden olan projelerin bir bölümü şöyle sıralandı;

 

“* Çanakkale Kumarlar köyünde baraj inşa etmek isteyen Doğu Biga Madencilik isimli şirket tarafından, köylülere mera alanlarını boşaltmaları için baskı yapıldı.

 

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu Gürgen köyünde halkın tepkisine rağmen HES projesini yürüten şirket, koronavirüs gündemini fırsat bilerek çalışmalarını hızlandırdı.

 

* Artvin’deki maden ve HES çalışmaları devam ediyor. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahalarında faaliyete ara verilmedi.

 

* Artvin Yusufeli’nde ilçe halkının itiraz ettiği HES projesiyle ilgili çalışmalara başlanıldı.

 

*Salda Gölü 1’inci derece doğal sit ve korunan alan statüsüne sahip olmasına rağmen, millet bahçesi yapmak amacıyla iş makineleri ile Salda’ya girip bölgeye özel kumulları taşıdılar ve Millet Bahçesi kapsamında yapacakları yol ve otopark alanına serdiler. Tepkiler üzerine faaliyet durdu.

 

* UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Sur’ları ile Dicle Nehri arasındaki bir bölgede yer alıyor. Kültürel bir miras olan bu alan, millet bahçesine dönüştürülmek isteniyor.

 

*Cumhurbaşkanı kararıyla, Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7. toplamda 14 Bin Dönümlük alan, ‘Yayla Alanı’ olmaktan çıkarıldı.

 

* Ilısu Barajı’nın su toplaması sonucunda, Hasankeyf ve 40 köy bütünüyle sular altında kalırken, 60 köyde de evlerin ve tarım arazilerinin büyük bir bölümü suya gömüldü.

 

* Mersin Karaduvar’da Polipropilen Fabrikası: Mersin’de doğayı kirleteceği iddiasıyla büyük tepkiye neden olmasına rağmen yapılmak istenen polipropilen tesisi için Toros Tarım AŞ’nin olduğu bölge Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi.

 

* Eskişehir’de 9 adet Jeotermal kaynak arama sahası için ruhsat verileceği açıklandı.

 

* Kanal İstanbul projesi öncesi iki köprünün taşınmasıyla ilgili ihale yapıldı. İhale meslek odalarınca dava edildi.

 

*  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Afşin’e üçüncü termik santrale “ÇED Olumlu” kararı verdi.

 

* Bursa’ya bağlı Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyü sınırları içindeki alanda Lübnanlı Maden Şirketi Meyra tarafından bakır ve çinko madeni için zenginleştirme tesisi yapılması amacıyla ağaç kesilmeye başlandı. Köylüler direniyor.

 

* Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi’nde HES Projesi çalışmaları başladı.

 

* Bartın ırmağı ‘’Kesin Korunacak Hassas Alanlar’’ statüsünde iken bir alta çekerek ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanına indirildi.

 

* Ordu-Fatsa’da altın madeni için alan genişletme faaliyetleri tekrardan başladı. Yeraltı ve yerüstü suları zehirlendi. 

 

* Muğla’nın Milas ilçesinde İkizköy mevkiinde yer alan termik santralin su ihtiyacı giderilmesi amacıyla, İkizköy susuz bırakıldı. 

 

* Aydın Efeler’e bağlı Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal enerji santrali için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. 

 

* Ordu ilinde Perşembe-Gürgentepe-Fatsa ilçelerinde 1.967.61 hektarlık alanda maden arama için ihale yapıldı, ruhsat verildi.

 

* Çanakkale Orman Müdürlüğü Kaz dağlarında 270’inci güne ulaşan çadır nöbet alanının tahliyesi için tebliğde bulundu. Karara STK’lar Çanakkale Valiliği’ne dilekçelerle itiraz ettiler. 

 

* Samsun, Kavak Şahin Dağlarında TÜPRAG Madencilik tarafından 12 bin hektarı kapsayan alanda toplam 6 adet saha için maden arama ruhsatı alınmış ve bu sahalardan ikisinde maden arama faaliyetleri kapsamında sondaj çalışmalarına hız verilmiş durumda.

 

* TMSF’nin daha önce el koyduğu Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanlarının yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için çalışmalara başladı.

 

* Özelleştirilen Tekirdağ Uluslararası Limanı, şimdiki adıyla Ceyport Tekirdağ Uluslararası Limanı’nda kurulması planlanan likit tank çiftliği projesi kapsamındaki kimyasal depolama alanının temelleri deniz kıyısında atıldı. Kimyasalların depolanacağı alanın 500 metre ötesinden aktif fay hattının geçmesi nedeniyle projeye tepki gösteriliyor.

 

* Dersim’de her geçen gün sayıları artan kum ve taş ocaklarınn yerleşim ve yaşam alanlarına, verimli tarım arazilerine, bağ bahçelere ve ürünlere ciddi zararlar vermesi nedeniyle DEDEF tarafından taş ve kum ocaklarna karşı kampanya başlatıldığı açıklandı.

 

* Balya Orhanlar köyünde Bahar Madencilik A.Ş. tarafından altın madeni arama faaliyetleri sürdürülüyor.

 

* 17 Ocak’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafındn ihale edilen 305 maden alanının ihalesinin iptali için doğa koruma örgütleri dava açtı.

 

* Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla ili Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2 bin 182 hektarlık alan sondaj yöntemi ile Jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi. Bu bölgede korunn alanlar bulunmakta.

 

* Datça-Emecik-Alavara kırsalında mutlak korunması gereken bir alanın sit statüsü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, 34954 sayılı Olur ile 18 Şubat tarihli Resmi Gazete’de ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrllü Kullanım Alanı’ olarak ilan edilerk yapılaşma ve madencilik faaliyetlerinin önü açıldı.

 

* Tokat’ın Yağmurlu ve Mercimek kırsalı yakınında yapılmak istenen taş ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmişi, buna karşın köylüler kararı dava etmeye çalışıyor..

 

 

* Aydın İli Efeler İlçesi Yılmazköy’de ÇED kararı ve üretim lisansı iptal edlmiş olan Maren Enerji’nin kuyuları başka tesise bağlama girişimi sırasında jeotermal borularnda patlama meydana geldi." 

 

Raporda ekolojik tahribatın devam ettiği vurgulandı

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *