14 Mayıs 2020, 09:15 tarihinde eklendi

Korona günlerinde evde kalanlar

Korona günlerinde evde kalanlar

Dünya gündeminin ilk sırasında bulunan koronavirüs günlerinde dışarıya çıkmak zorunda olmayan yurttaşlara evde kal çağrısı yapılıyor sürekli.

Halkın büyük bir çoğunluğu da kurallara uyup, salgından korunmaya özen gösteriyor. Ancak önemli bir kesim ise çalışmak zorunda olduğu için dışarıda. Uzmanlara göre de salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolu sosyal mesafeyi korumak.

 

Kimi evlerde home office şeklinde çalışanlar ve okul çocukları bir arada olunca, aile halkı için stresli günler yaşanabiliyor. Özellikle kadınlar hem ev işleri, hem mesleki görevleri (varsa), hem de çocukları ile başa çıkamaya çalıştıkça bunalabiliyorlar. Ama yine de sabırla haftalardan beri evdeler.

Peki çalışmak dışında insanlar bu dönemi evde nasıl geçirdi? İnternette kişilerin paylaşımları araştırılarak derlenen bilgilere göre coronanın yarattığı izolasyon döneminde evlerde zaman geçirmek için en çok bu aktiviteler yapıldı.

Korona Salgını Döneminde Evde En Çok Yapılan Aktiviteler

Film/Dizi izlemek

Evde film ve dizi izlenen kanallar, corona döneminde patlama yaşadı diyebiliriz. Yayına giren hemen her film ve dizi izleyici kitlesi bulmayı başardı.

Kitap Okumak

Kitap kurtları, günlük hayatın koşturması içinde zaman bulamadıkları ve okumak üzere ayırdıkları kitapları rahatça okuma imkanı buldu. Hem basılı kitaplar, hem de e- kitaplar bol bol okundu.

Egzersiz yapmak

Ortadoğu toplumu genellikle egzersiz konusunda tembeldir denir. Ancak bu dönemde internet yoluyla evinde egzersiz yapanların sayısında inanılmaz bir artış görüldü. İnstagram ve diğer sosyal medya paylaşımlarından da anlaşıldığı üzere, çok sayıda insan evinde egzersiz yaparak hareketsizliğin önüne geçmeye çalıştı. Tüm aile birlikte egzersiz yapanlar bile vardı. Spor amaçlı en çok yararlanılan kanal you tube oldu.

Balkon veya bahçede bitkilerle ilgilenmek

Balkonu veya bahçesi olanlar bir nebze daha şanslıydı. Saksı ve bahçe bitkileri ile ilgilenme fırsatı elde eden doğa severler, salgının getirdiği psikolojik sıkıntılarla da daha kolay başa çıkabildi.

Dolap düzenlemek

Araya mevsim değişikliği de girince, dolaplar boşaltılıp tekrar tekrar düzenlendi. Uzun zamandır ertelenen bu çoğunlukla can sıkıcı iş, evde kapalı kalınan dönemde bir düzen sağlama fırsatına dönüştürüldü.

Temizlik Yapmak

Yaklaşan Ramazan ayı ve bayram öncesi evlerde bol bol temizlik yapıldı. Hatta arka arkaya temizlik yaparak stres atanlar oldu. Evler pırıl pırıl oldu diyebiliriz☺

Online sohbet

Gençler, eş dost, iş görüşmeleri, online ödevler derken tüm toplum online sohbet programları ile haşır neşir oldu. Bu programların arasında en yoğun olarak kullanılan zoom app uygulaması, daha sonra güvenlik açıkları çıkıp; kullanıcı bilgilerinin Darknet’ e düştüğü anlaşılınca birçok kişi tarafından hemen alternatifleri ile değiştirildi.

İnternet kullanımı

İnternette sörf yapanların sayısında da korona izolasyonu sırasında artış oldu. Hemen hemen tüm arama motorları, hem mobil hem de sabit bilgisayarlarca kullanıldı. İnternet oyunları, online alışveriş, e-kitap okumak gibi uğraşlar yoğunluktaydı.

Değişik yemekler yapıldı

Ne yazık ki toplumda harekete yönelimin artması sevindirici olsa da, sıkıntıdan sürekli yeni yeni tarifler deneyip kendini yemeğe verenlerin sayısında da büyük bir artış oldu. Bu dönemde alınan fazla kilolar, salgın sonrası panik yaratacak gibi görünüyor☺

Kısacası çocuksuz ailelerde bu günler biraz daha hobilere yönelik ve sakin geçse de, çocuklu aileler herhalde en kötü etkilenenler oldu.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *