05 Mayıs 2020, 13:31 tarihinde eklendi

Küresel seyahatlerde kısıtlamalar

Küresel seyahatlerde kısıtlamalar

Madrid merkezli Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) bir raporda dünya çapında seyahat kısıtlamalarını açıkladı.

COVID-19'un neden olduğu küresel turizm aksaklığının derecesi, Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) seyahat kısıtlamaları hakkında kapsamlı yeni bir raporunda vurgulanmaktadır. Sektöre daha önce benzeri görülmemiş bir şok yaşatan ve yayınlanır yayınlanmaz yankı uyandıran rapor, dünya çapındaki neredeyse tüm seyahat yerlerinin pandeminin yayılmasına yardımcı oldukları için tam seyahat yasakları da dahil olmak üzere Ocak 2020'den bu yana seyahat kısıtlamaları getirdiğini gösteriyor.

Son yıllarda, Birleşmiş Milletlerin turizm konusunda uzmanlaşmış bir ajansı olarak UNWTO, seyahatlerin kolaylaştırılmasını düzenli olarak izlemiş ve daha fazla açılmaya doğru sürekli bir eğilim gözlemlemiştir. COVID-19 bunu önemli ölçüde kesintiye uğrattı. Yeni raporda yapılan araştırmaya göre, 6 Nisan itibariyle dünya çapındaki seyahat yerlerinin% 96'sı pandemiye yanıt olarak seyahat kısıtlamaları getirdi. Yaklaşık 90 seyahat noktası tamamen veya kısmen sınırlarını turistlere kapatırken, diğer 44'ü menşe ülkelerine bağlı olarak belirli turistlere kapalıdır. Tabii ki bunun amacı salgının yayılmasını en etkili şekilde önlemek. Ancak ekonomik boyutu korkunç.

Yaşam ve geçim kaynakları üzerine etkileri

UNWTO Genel Sekreteri Surab Pololikashvili şöyle diyor: «COVID-19, seyahat ve turizmi tarihteki herhangi bir olaydan çok daha fazla etkiledi. Hükümetler önce halk sağlığını ön plana koymuş ve toplam veya kısmi seyahat kısıtlamaları getirmiştir. Turizmin askıya alınmasıyla sektörün faydaları risk altında: milyonlarca iş kaybedilebilir ve eşitlik ve sürdürülebilir ekonomik büyüme alanlarında kaydedilen ilerleme azaltılabilir. UNWTO bu nedenle hükümetleri seyahat kısıtlamalarını sürekli olarak gözden geçirmeye ve durum düzelir düzelmez  kaldırmaya çağırıyor ».

UNWTO'nun küresel incelemesi, küresel bölgelerin COVID-19'a verdikleri yanıtta büyük ölçüde tutarlı olduğunu göstermektedir. Afrika, Asya, Pasifik ve Orta Doğu'da, seyahat yerlerinin% 100'ü Ocak 2020'den beri COVID-19 kısıtlamalarını benimsemiştir. Kuzey ve Güney Amerika'da seyahat destinasyonlarının% 92'si benzer adımlar atmış, Avrupa'da ise bu oran% 93'tür (6 Nisan itibariyle).

Reaksiyon derecesinin gelişimi

Daha kesin olarak, analiz dört temel kısıtlayıcı önlem türünü, yani turistler için sınırların tamamen veya kısmen kapatılmasını tanımlar;

Hedefe özgü seyahat kısıtlamaları (x işaretini geçen veya x işaretinden geçen yolcuların x girmesine izin verilmez); uçuşların toplam veya kısmen askıya alınması;

Karantina veya kendi kendine izolasyon gereklilikleri, tıbbi sertifikalar, geçersiz kılma veya askıya alma vb. Dahil olmak üzere çeşitli önlemler .

Son olarak, seyahate izin verilen bazı ülkelerin havaalanlarında hızlı korona tesleri büyük paralar karşılığında uygulanmaktadır. Seyahat etmek zorunda olanlar bu testi vermeden uçağa binemeyecekleri için testi yaptırmak zorundalar.

Turizm sektörü korona salgını sonrası ne kadar zamanda toparlanıp eski haline dönebilecek, ilerleyen günlerde göreceğiz. Sonbaharda beklenen ikinci salgın dalgası gerçekleşirse, sadece turizm sektörü değil; tüm iş alanları oldukça negatif yönde etkilenecek gibi görünüyor. Şimdilik planladığı tatili iptal eden insaların sayısı oldukça yüksek ve bu yaz diğer yıllara göre tatil yapma oranı da pek yüksek beklenmiyor. Genellikle insanlar kendi ülkelerinde tatil yapma eğilimindeler.

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *