16 Mayıs 2020, 15:27 tarihinde eklendi

Ruanda soykırımının sorumlusu Fransa'da yakalandı

Ruanda soykırımının sorumlusu Fransa'da yakalandı

800 bin kişinin 100 gün içinde yaşamını yitirdiği 1994’te yaşanan Ruanda soykırımının sorumlularından olan 84 yaşındaki Felicien Kabuga, Fransa'da yakalandı. Adalet bakanlığının açıklamasında, Kabuga'nın Paris'te yargılandıktan sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürüleceği belirtildi.

 

 

Bakanlık, 25 yıldır aranan Kabuga’nın Paris yakınlarında Asnieres-Sur-Seine’de dairesinde sahte kimlikle yakalandığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi: “1994 yılından bu yana, Ruanda Soykırımı’nın finansörü olarak bilinen Felicien Kabuga cezasız kalarak Almanya, Belçika, Kongo, Kenya ve İsviçte’de yaşadı.”

 

Açıklamada aynı zamanda Kabuga’nın önce Paris Temyiz Mahkemesi’nde daha sonra ise Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı aktarıldı.

 

5 milyon dolar ödülle aranıyordu

 

Ruanda’da en az 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, radikal Hutular tarafından öldürülmüş, Kabuga’nın radikallere mali yardım sağladığı tespit edilmişti. 

Kabuga'nın yakalanması için ABD 5 milyon dolar (yaklaşık 35 milyon TL) ödül koymuştu.

Diğer iki Ruanda soykırımı zanlısı Augustin Bizimana ve Protais Mpiranya ise halen aranıyor.

 

RUANDA SOYKIRIMI

 

Ruanda Soykırımı, Ruanda’da1994 yılında yaklaşık yüz gün içinde 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu’nun, aşırı uç Hutular tarafından öldürülmesi olayıdır. Katliam, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kagame’ye  bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile son buldu. Ardından yönetimden güç alan Tutsilerin öç bahanesiyle saldırması sonucu yüzbinlerce Hutu, komşu Zaire’ye (Kongo Cumhuriyetine) sığındı. Fransa, soykırımı gerçekleştiren Hutu hükümetinin o dönem içerisinde en yakın dostu ve destekçisi olması sebebiyle Ruanda Soykırımı'ndan en fazla sorumlu tutulan ülkedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *