08 Mayıs 2020, 15:26 tarihinde eklendi

Sur’da, mülk sahiplerine verilen söz tutulmadı

Sur’da, mülk sahiplerine verilen söz tutulmadı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde evleri kullanılamaz hale gelen mülk sahipleri ile yapılan sözleşmeler Çevre ve Şehirclik İl Müdürlüğü tarafından askıya alındı.

 

2016 yılının Mart ayında Bakanlar Kurulu’nun kararı ile riskli alan ilan edilerek, ilçenin yüzde 70’ine tekabül eden ve 6 bin 300 parsel, ‘acele kamulaştırma’ kapsamına alınmış ve kamulaştırma kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluşturduğu Uzlaşma Komisyonu üzerinden mülkleri satın almaya başlamıştı.

 

 

Bakanlık tarafından başlatılan proje ile mülk sahiplerine maddi tazminat, TOKİ’nin başka bir bölgede yaptığı binalardan daire verme ve Sur’da inşaatı devam eden evlerden alma gibi seçenekler sunuldu. İlçe sakinlerinin büyük çoğunluğu Sur’da kalmak istediklerini belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile sözleşme imzaladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde mülk sahiplerini çağırarak, sözleşmelerin askıya alındığını ve Sur’da yapımı devam eden evlerden verilmeyeceğini, başka yerden ev verileceğini söyledi.

 

Onlarca mülk sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanarak karara tepki gösterdi. Polisin yoğun önlem aldığı bina önünde bekleyen mülk sahipleri aralarında seçtikleri temsilcileri, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri le görüştü. 

Görüşmenin ardından mülk sahipleri adına açıklama yapan Mehmet Kaya adlı vatandaş, “Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, geldi ulu cami önünde bize söz verdi. Şuanda Çevre Şehircilik Müdür Yardımcısı ‘Ankara size malınızı vermiyor’ diyor. Biz inanmıyoruz, Ankara bizim malımızı ne yapacak? Ona buna peşkeş çekiyorlar.  Zenginlere satıyorlar, rant var. Reis duy sesimizi, külliye duy sesimizi. Gelin müfettiş gönderin, ne gönderiyorsanız gönderin. Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı diyor ki ‘sizin tapulu olan yerlerin yerine başka yerde ev vereceğiz, onları başkalarına satacağız. Çok pahalıya yapmışız’ diyor. Tapularımız var, biz kendi evimizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *